Физика на високите енергии

Реакторна физика и ядрена енергетика

Математическо моделиране във физиката

Теория на елементарните частици

Ядрена спектроскопия

Позитронна спектроскопия

Мониторинг на околната среда

Физика и астрофизика на частиците

Ускорител – циклотрон от типа TR24

  1. Новини
  2. Семинари
  3. Бъдещи Събития

"Мирен атом-зелена планета": Спортен ден с послание за околната среда и хората

29-04-2024

   На 26.04.2024 г. целият екип на Института по ядрени изследвания и ядрена енергетика се събра в Кампус 2 на Българската академия на н...

"Мирен атом - зелена планета": Спортно състезание, засаждане на дръвчета и още нещо!

24-04-2024

   На 26.04.2024 г. (петък) ръководството на ИЯИЯЕ-БАН кани всички свои колеги на пролетно спортно състезание! Под наслов „Мирен атом –...

Семинар на Николай Николов

 На 18.04.2024 г. (четвъртък), от 15:00 ч. в зала 300 на ИЯИЯЕ, Николай...

Семинар на Експертния съвет по направление „Ядрена физика”

 На 03.04.2024 г. (сряда), от 10:30 ч. в зала 300 на ИЯИЯЕ, ще...

Семинар на Христо Тончев

 На 14.03.2024 г. (четвъртък), от 13:15 ч. в зала 300 на ИЯИЯЕ, Христо...

Началото

През 1911 г. в лабораторията на Ърнест Ръдърфорд е открито атомното ядро. Впоследствие редица нови открития показват, че започва изучаването на нови обекти, формиращи микросвета. Размерите и динамиката в този нов свят се оказват твърде различни от познатото и това налага разработване на съществено нови експериментални и теоретични методи за неговото изучаване.
Изследователи от различни лаборатории и университети започват работа за определяне свойствата на микрообектите и взаимодействията между тях. За наша гордост, още от самото начало на тази дейност, в нея се включват и български учени. Те поставят началото на българската ядрена физика.

През 1946 г. е създаден Физическият институт на Българската академия на науките. В рамките на този институт е обособена група, ръководена от проф. Е. Карамихайлова, която се занимава с изучаване на радиоактивността.

През 1956 г. е основан Обединеният институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) в Дубна. България е страна-основател на този институт. Голяма група български физици заминават за Дубна, където получават квалификация в най-новите направления на ядрената физика.

През 1961 г. у нас е пуснат в експлоатация изследователският ядрен реактор ИРТ 2000.

През 1972 г. от Физическия институт на БАН се отделя голяма структура, която образува Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ).

През 1974 г. е пусната в експлоатация първата атомна електроцентрала в България.

През 1999 г. България става член на ЦЕРН (CERN – the European Organization for Nuclear Research).

Това са все знакови дати, които показват израстването на ядрено-физическата колегия в БАН, а защо не и в България.

 

45 ГОДИНИ ИНСТИТУТ ЗА ЯДРЕНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ЯДРЕНА ЕНЕРГЕТИКА към Българската академия на науките

Състоя се официалното представяне на сборника по случай годишнината на ИЯИЯЕ – БАН

На 26 февруари 2018 г. пред Редакционната колегия бе представен сборника “INRNE - 45 YEARS AND BEYOND“, съставен по повод годишнината на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при Българската академия на науките. Директорът доц. Димитър Тонев откри събитието, което се състоя в зала 200 на Института.

Книгата, издадена от ИЯИЯЕ – БАН, представя личности, факти и резултати на института за изминалите години. Богато илюстрирана и добре структурирана, книгата съдържа основната информация за историята, настоящето и идеите за бъдещото развитие на института.

В сборника са представени резултатати на български учени, допринесли със своя труд за високите постижения в науката и широката разпознаваемост на България като един от световните лидери в ядрената физика. Описани са основните направления, в които Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика работи и постига значими успехи.

Подборът и редакцията са дело на голям авторски колектив, като значимо е участието на проф. Иван Ванков и г-жа Олга Цилева.

Изданието е факт благодарение и на подкрепата на АЕЦ “Козлодуй” ЕАД.

Книгата е достъпна в безплатен онлайн формат: тук.

 

  • 1
  • 2