Физика на високите енергии

Реакторна физика и ядрена енергетика

Математическо моделиране във физиката

Теория на елементарните частици

Ядрена спектроскопия

Позитронна спектроскопия

Мониторинг на околната среда

Физика и астрофизика на частиците

Ускорител – циклотрон от типа TR24

  1. Новини
  2. Семинари
  3. Бъдещи Събития

Докторант Галина Димитрова от ИЯИЯЕ-БАН с награда „Иван Евстратиев Гешов“

23-05-2025

Докторант Галина Димитрова от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН бе удостоена с престижната награда за най-млади учен...

Пролетен ден на кариерата

16-05-2025

На 15.05.2025 г. Физическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" беше домакин на осмото издание на Пролетния ден на кариерата. Осмото издание привле...

Семинар на Михаил Школников

На 27.03.2025 г. (четвъртък), от 13:15 ч. в зала 300 на ИЯИЯЕ, Mikhail...

Семинар на Жан-Пиер Газо

На 16.01.2025 г. (четвъртък), от 13:15 ч. в зала 300 на ИЯИЯЕ, Jean-Pierre...

Семинар на проф. Джакомо де Анджелис

На 10.10.2024 г. (четвъртък), на общоинститутски семинар от 13:30 ч. в зала 300...

Важно: ИЯИЯЕ-БАН има нова банкова сметка! (информация)

Началото

През 1911 г. в лабораторията на Ърнест Ръдърфорд е открито атомното ядро. Впоследствие редица нови открития показват, че започва изучаването на нови обекти, формиращи микросвета. Размерите и динамиката в този нов свят се оказват твърде различни от познатото и това налага разработване на съществено нови експериментални и теоретични методи за неговото изучаване.
Изследователи от различни лаборатории и университети започват работа за определяне свойствата на микрообектите и взаимодействията между тях. За наша гордост, още от самото начало на тази дейност, в нея се включват и български учени. Те поставят началото на българската ядрена физика.

През 1946 г. е създаден Физическият институт на Българската академия на науките. В рамките на този институт е обособена група, ръководена от проф. Е. Карамихайлова, която се занимава с изучаване на радиоактивността.

През 1956 г. е основан Обединеният институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) в Дубна. България е страна-основател на този институт. Голяма група български физици заминават за Дубна, където получават квалификация в най-новите направления на ядрената физика.

През 1961 г. у нас е пуснат в експлоатация изследователският ядрен реактор ИРТ 2000.

През 1972 г. от Физическия институт на БАН се отделя голяма структура, която образува Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ).

През 1974 г. е пусната в експлоатация първата атомна електроцентрала в България.

През 1999 г. България става член на ЦЕРН (CERN – the European Organization for Nuclear Research).

Това са все знакови дати, които показват израстването на ядрено-физическата колегия в БАН, а защо не и в България.

 

Ускорител – циклотрон от типа TR24 бе доставен в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика

 

На 12 януари 2016 г. в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика – БАН бе доставен произведеният по поръчка циклотрон от типа TR24. Този циклотрон за момента е ускорителят с най-добри параметри на Балканите. Той ще ускорява отрицателно заредени водородни йони, ще има възможност едновременно да извежда два снопа, енергията на протоните ще може да се пренастройва от 15 до 24 МеВ. Токът, за който е проектиран този ускорител, е 400 микроампера, като е възможно да се повищи до 1 милиампер.

Тези параметри ще дадат възможност да се произведат необходимите количества Флуор18, за да се задоволят нуждите на всички ПЕТ-скенери в България. Амбицията на ръководството на института е да се превърнем в регионален център и да се осигуряват доставки и в съседните на нас Сърбия, Македония и Северна Гърция.

Друго голямо предимство на този ускорител е, че ще може да се произвеждат и други изотопи, освен Флуор18 – както PET, така и SPECT-изотопи.

Изграденият ускорителен комплекс ще осигури отлична възможност за обучение на студенти от природо-математическите факултети, техническите и медицинските университети, както и на кадри от АЕЦ „Козлодуй“.

Бъдещето на циклотронния център е свързано и с провеждането на научни изследвания в областите: радиофармация, радиохимия, физика, химия, биология, нови материали, археометрия и други.

Към момента институтът ни разполага със средства за започване на първия етап на строителство на специализирана сграда, в която ще заработи ускорителят. Министерството на образованието и науката осигури средства в размер на 1 милион лева, за да започнем изграждането на специализирана сграда, отговаряща на всички изисквания на безопасност. Набирането на средства за изграждане на сградата и закупуване на необходимата апаратура продължава.

Осъществяването на този проект стана възможен благодарение на спомоществуванията на Департамента по енергетика на САЩ с 3 000 000 USD, АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД с 2 000 000 USD и 1 000 000 лева от МОН.

Ръководството и учените на ИЯИЯЕ-БАН използват възможността да благодарят на всички, които ни помогнаха и продължават да ни помагат за изграждането на този изключително полезен за България циклотронен център.

На церемонията по посрещането присъстваха Министърът на образованието проф. Тодор Танев, Негово превъзходителство Крис Карбър – изпълняващ длъжността заместник - посланик на САЩ, г-жа Десислава Атанасова – заместник-председател на Комисията по правни въпроси на Народното събрание, заместник- министъра на образованието и науката проф. Костадин Костадинов, заместник-министъра на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, ст. н. с. II степен д-р Лъчезар Костов – Председател на Агенцията за ядрено регулиране, инж. Димитър Ангелов – изпълнителен директор на „АЕЦ Козлодуй“, инж. Дилян Петров – изпълнителен директор на ДП РАО, акад. Стефан Воденичаров – Председател на БАН, инж. Томислав Занев – управител на „Циклотрон Инженеринг“ ООД, доставил циклотрона за ИЯИЯЕ-БАН, директори на институти от БАН, много журналисти и колеги от института.

Снимките илюстрират интереса, предизвикан от посрещането на ускорителя и доставянето и разтоварването на компонентите на циклотрона.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Медиен мониторинг 12.01.2016г.