Престижни награди за руски учени от Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна

on .

 

Председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров прие на 9 април 2016 г. делегация водена от акад. Виктор Матвеев, директор на Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) в Дубна и екип от изявени руски учени от Института. На церемонията по награждаването присъстваха доц. д-р Димитър Тонев, директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика и чл.-кор. Чавдар Стоянов.

Акад. Воденичаров награди с почетния знак „Марин Дринов“ на лента на проф. Михаил Григориевич Иткис за неговия принос в изучаване на механизмите за получаване на свръхтежки елементи, за заслугите му за развитие на сътрудничеството между БАН и Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) в Дубна. Проф. Иткис е автор на повече от 250 научни статии. Научните му интереси включват изследване на тежки и свръхтежки ядра, синтез на свръхтежки елементи, електромагнитно и химично отделяне на продукти на ядрени реакции, спонтанно делене на ядрата и др. От 2011г. е заместник-директор на ОИЯИ, Дубна. Заедно с акад. Ю. Оганесян е лауреат на държавна награда на Руската федерация в областта на науката и технологиите за 2010г. за откриването на нова област на стабилност на свръхтежки елементи.

С почетния знак на БАН "За заслуги към Българската академия на науките" беше награден и проф. Виктор Василиевич Воронов за неговия принос в областта на теоретичната ядрена физика, за заслугите му за развитие на сътрудничеството между БАН и ОИЯИ. Проф. Воронов е изтъкнат учен в областта на теоретичната ядрена физика. Създател е на редица нови методи за описание на свойствата на атомните ядра, включително един от създателите на квазичастичния фононен модел. От 2007г. е директор на Лабораторията по теоретична физика в ОИЯИ, Дубна. Автор е на една монография и 140 научни статии. Има богата педагогическа и научно-организационна дейност. Носител е на 6 награди - държавни и почетни звания.

 

Обединеният институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) е международна научноизследователска организация, намираща се в град Дубна Московска област, Русия. Основан е на 26 март 1956, като учредители са 18 държави-членки. От 1956 г. до днес в ОИЯИ са работили над 500 българи. От тях 12 академици и член-кореспонденти на БАН, 56 професора и доктори на науките, 138 доцента и кандидати на науките. Защитени са 21 докторски и 84 кандидатски дисертации. С български автори и съавтори са публикувани над 4800 научни работи (8% от всички публикации на ОИЯИ). 51 премии на ОИЯИ са получени от 57 български сътрудници.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4