Научна сесия посветена на 75-годишнинината от рождението на акад. Андрейчев се проведе в ИЯИЯЕ

on .

 

V.Andreychev          V.Andreychev
Акад. В. Андрейчев (1941-2001). Акад. Адрейчев по време на работа в Лабораторията по Ядрена спектроскопия на ИЯИЯЕ-БАН.

 

На 23 февруари 2016 г. се навършиха 75 години от рождението на акад. Венцеслав Харалампиев Андрейчев. В негова чест Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика, където той бе ръководител на сектор „Ядрена спектроскопия и астрофизика“ и председател на Научния съвет, отбеляза неговата годишнина с научна сесия посветена на трудовете на акад. Андрейчев.

Директорът на института доц. д-р Димитър Тонев откри събитието с презентация на тема – „Съвременни методи за определяне времена на живот“. Участие взеха още: чл. кор. Чавдар Стоянов на тема – „Диполни преходи в атомните ядра“, доц. д-р Христо Протохристов на тема – „Методи на бързо-бавни съвпадения“, а нашите специални гости проф. дфн Иван Лалов и ст. н. с. д-р Лъчезар Костов разказаха мили спомени за незабравимия колега и блестящ учен акад. Андрейчев. Сред специалните гости на събитието бяха още д-р Цвета Авджиева, кмет на столичния район Младост и акад. Никола Съботинов, председател на Българската академия на науките за периода 2008 до 2012 година.

Венцеслав Харалампиев Андрейчев произхожда от семейство на гимназиални учители. Баща му е бил преподавател по българска литература в Немската гимназия в Ловеч, която той завършва със златен медал. Завършва с отличие и Техническия университет в Дрезден през 1966 г. Специализира в областта на физиката на атомното ядро в Централния институт за ядрени изследвания в Росендорф край Дрезден, където защитава докторска дисертация (1970 г.) и работи като щатен сътрудник в групата по ядрена спектроскопия.

Венцислав Андрейчев е удостояван с висши отличия на Държавния съвет на ГДР. През 1974 г., той защитава дисертация за Доктор на науките, а през 1975 г. се хабилитира в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН. Директор е на Международната школа по ядрена физика, неутронна физика и ядрена енергетика в периода 1980-1999 г., гост-професор в университета на Ню Джързи, САЩ (1980 - 1981 г.), член-кореспондент на БАН (1989 г.), академик (1995 г.), ръководител на сектор “Ядрена спектроскопия и астрофизика” и председател на Научния съвет на ИЯИЯЕ, член на Научния съвет на Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) - Дубна. Бил е заместник-председател на ВАК, председател на Експертната комисия по физика към Фонд научни изследвания, председател на Комитета по ниски енергии към ОИЯИ. От 1994 г. е избран за член на Комисията С-14 (ядрена физика) към Международния съюз за чиста и приложна физика (IUPAP). Активно сътрудничи с ядрени физици от университета в Кьолн и университета в Щутгарт.

Венцеслав Андрейчев е изтъкнат български учен, автор и съавтор на над 300 оригинални научни труда за структурата на атомното ядро. Той е създател на Обобщения метод на центъра на тежестта, който позволи да бъдат проведени за първи път серийни измервания на субнаносекундни времена на живот на ядрени състояния. Този метод, усъвършенстван и прилаган с голям успех през последните години, представлява новост в световната наука. Между неговите последни работи са и изследванията на абсолютните вероятности за преходи в екзотични ядра, които се използват като галактически хронометри и термометри в модерната астрофизика.

В ИЯИЯЕ, акад. Андрейчев създаде школа по тематиката измерване на времена на живот на късоживеещи ядрени изомери, чиито представители продължават да развиват нови методи, намиращи приложение в експерименти в най-големите световни лаборатории.

Със своята всеотдайна дейност и забележителни трудове акад. Андрейчев издигна високо престижа на българската ядрена физика.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8