Ново обучение по проект EMERSYS

on .

 

EMERSYS

От 23 до 28 февруари 2015 г. в Хотел Рила в София се проведоха два нови курса на обучение по проекта EMERSYS „Към една интегрирана система за съвместно трансгранично откриване и хармонизирани процедури за бързо реагиране при химични, биологични, радиологични и ядрени аварии” с реф. № 2(4i)-2.2-1/ MIS ETC CODE 774. Проектът е по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 г. и е финансиран от Програмата за регионално развитие на Европейския съюз. Тези курсове са организирани от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) при БАН като партньор по проекта EMERSYS. Общо в двата курса на обучение присъстваха 37 курсисти-21 от България и 16 от Румъния. Те представляват регионалните служби и подразделения към Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) при МВР, Генералният инспекторат за извънредни ситуации (Румъния) и ИЯИЯЕ.

Единият курс беше посветен на планиране на защита при извънредни ситуации от химичен, биологичен, радиологичен и ядрен (CBRN) произход. Основен лектор на този курс бе Людмила Симеонова-началник на сектор „Защита при химични, биологични, радиационни и ядрени заплахи” към Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН), МВР, партньор 3 в проекта. Георги Кашинов, зам.-директор на Дирекция “Организационно-мобилизационна подготовка” (ОМП) към МВР беше другият лектор по планиране на защита при извънредни ситуации. Курсистите се запознаха с основни понятия в аварийното планиране и националния план при защита от бедствия. Освен това те бяха информирани с въпроси по организацията и управлението в МВР в случаи на извънредни ситуации, включително и на възникване на такива в АЕЦ “Козлодуй”, както и с оперативни процедури в тези случаи.

Вторият курс беше на тема „Теоретично и практическо обучение по използване на оборудване за детектиране на аварии от химичен и биологичен произход”. Курсистите бяха запознати с предназначението, техническите данни и устройството на основни прибори като многоканолният газоизмервателен апарат Dräger X-am 5000, системата за интегриран мултиплексов анализ и вземане на проби, личните предпазни средства (CBRN защитен костюм Saratoga, химически защитен костюм Dräger CPS 7900, CBRN защитна маска Dräger X-plore 6530, въздушно-дихателен апарат Dräger PA 94 Plus basic), както и работата с тези уреди и средства. Лектори бяха Джина Берова-началник група „Подготовка за защита при бедствия” и Борислав Миронов-инспектор по защита на населението в същата група в сектор „Център за професионална квалификация” към РДПБЗН-Монтана.

В края на обучението бяха проведени тестове и бяха подведени заключителни изводи.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7