Премиерът Бойко Борисов посети Изследователския ядрен реактор към БАН

on .

bb.dt.sab

Обмисля се възможността изследователският ядрен реактор към БАН да се използва за нуждите на медицината. Това стана ясно от думите на министър - председателя Бойко Борисов, който днес посети Института по ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН.

„Това е съоръжение, което върши работа и за АЕЦ „Козлодуй”, и за медицината”, коментира премиерът и обясни, че в момента България внася изотопи от Унгария, които освен, че струват скъпо, поради краткия си живот се разпадат бързо.

Борисов увери, ръководството на БАН, че държавата може да им помогне в работата.

Изследователският реактор дава възможност за възстановяване и разширяване на националната научно-приложна база, за повишаване на квалификацията на специалистите, за обучение на студенти, аспиранти и специалисти за атомни електроцентрали. Работата на съоръжението от една страна ще даде възможност на страната ни да участва равноправно в международното сътрудничество и от друга – ще ни осигури защита на националните интереси.

В Иниститута за ядрени изследвания и ядрена нергетика към БАН премиерът се запозна и с  уникална апаратура за ядрени изследвания, конструирана и изцяло изработена от специалисти от академията. Апаратурата е предназначена за провеждане на научни изследвания в Обединения Институт за ядрени изследвания – Дубна, Русия. 

По време на визитата си, пред журналисти, Борисов коментира извършените структурни промени в кабинета и съобщи, че е възложил проверка в Министерството на земеделието и храните за това, дали са били преотредени 300 дка обработваема земеделска земя за фотоволтаици край гр. Търговище . "Ако това е така, ще се наложат промени в ръководството и на това ведомство", беше категоричен премиерът. По думите му „за една държава и за едно управление, колкото повече хора работят и по-активно, толкова е по-добре”.